Program Redukcji Szkód Gdańsk

Bezpieczne, życzliwe miejsce, gdzie klienci i klientki mogą spędzić czas, porozmawiać o swoich problemach, odpocząć. Drop-iny są często jedynym przyjaznym miejscem, w którym mogą otrzymać zrozumienie, akceptację i wsparcie. Osoby używające narkotyków doświadczają systemowej dyskryminacji, szczególnie osoby w kryzysie bezdomności są narażone na przemoc. Drop-iny to także pierwszy kontakt użytkowników i użytkowniczek z systemem pomocowym, ułatwiający dotarcie do innych placówek.

Ruszamy z outreachem, który będzie prowadzony w miejscach przebywania klientów i klientek. Istnieje duża liczba osób używających narkotyków, która nie dociera do żadnych placówek pomocowych. Outreach pozwala nawiązać z nimi relacje, poznać ich potrzeby i zaplanować dalsze działania.  

Programy wymiany igieł i strzykawek są jedną z podstawowych interwencji redukcji szkód. Mają na celu przede wszystkim ograniczanie przenoszenia wirusa HIV i innych wirusów krwiopochodnych w wyniku wspólnego używania sprzętu do iniekcji. Działania w ramach wymiany sprzętów mają również na celu ograniczanie innych szkód związanych z przyjmowaniem narkotyków we wstrzyknięciach, poprzez udzielanie porad dotyczących bezpieczniejszych praktyk iniekcyjnych. 

Redukcja szkód w swoim założeniu ma chronić zdrowie i życie osób używających narkotyków. Jest to realizowane poprzez edukowanie z zakresu bezpieczniejszych sposobów przyjmowania substancji psychoaktywnych, zasad profilaktyki zakażeń HIV, HCV oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Oferujemy pomoc przy umawianiu wizyt lekarskich, przyjęć do szpitala, na oddziały detoksykacyjne, do ośrodków terapii uzależnień czy programów substytucyjnych. 

Wiele osób ma ciągnące się za nimi sprawy z obszaru prawa karnego, rodzinnego czy administracyjnego. Prawniczka udziela informacji o przepisach z zakresu danego prawa, poszukuje różnych możliwości rozwiązywania problemów i wspiera klientów i klientki w ich realizacji.

Oferujemy pomoc w załatwianiu spraw, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania klientek i klientów naszego serwisu. Pomagamy zrobić zdjęcie do dowodu, wyrobić dowód osobisty, uzyskać ubezpieczenie, dostać rentę, złożyć wniosek o mieszkanie socjalne.  również interwencje socjalne.

Drop-in Gdańsk