Program Redukcji Szkód Gdańsk

Profilaktyka-min

Redukcja szkód w swoim założeniu ma chronić zdrowie i życie osób używających narkotyków. Jest to realizowane poprzez edukowanie z zakresu bezpieczniejszych sposobów przyjmowania substancji psychoaktywnych, zasad profilaktyki zakażeń HIV, HCV oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Oferujemy pomoc przy umawianiu wizyt lekarskich, przyjęć do szpitala, na oddziały detoksykacyjne, do ośrodków terapii uzależnień czy programów substytucyjnych. 

Ruszamy z outreachem, który będzie prowadzony w miejscach przebywania klientów i klientek. Istnieje duża liczba osób używających narkotyków, która nie dociera do żadnych placówek pomocowych. Outreach pozwala nawiązać z nimi relacje, poznać ich potrzeby i zaplanować dalsze działania.  

Programy wymiany igieł i strzykawek są jedną z podstawowych interwencji redukcji szkód. Mają na celu przede wszystkim ograniczanie przenoszenia wirusa HIV i innych wirusów krwiopochodnych w wyniku wspólnego używania sprzętu do iniekcji. Działania w ramach wymiany sprzętów mają również na celu ograniczanie innych szkód związanych z przyjmowaniem narkotyków we wstrzyknięciach, poprzez udzielanie porad dotyczących bezpieczniejszych praktyk iniekcyjnych.